Aktualności

Notatka ze spotkania formacyjno- braterskiego dla przełożonych regionalnych FZŚ w Warszawie

Notatka ze spotkania formacyjno- braterskiego dla przełożonych regionalnych FZŚ w Warszawie

W dniach 02  - 03  marca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie formacyjno - braterskie dla przełożonych regionalnych . W spotkaniu uczestniczyli przełożeni regionalni i ich delegaci ze wszystkich regionów w Polsce . Tradycyjnie zostały odprawione Eucharystie które dla franciszkanina świeckiego to centrum życia .Uczestniczyli także Asystenci Narodowi o. Arkadiusz Czaja Przewodniczący Asystentów Narodowych  i o. Zdzisław Gogola  Ofm Conv . Wygłoszone zostały konferencje tematyczne o posłudze członków rady dla wspólnot miejscowych.

Przełożeni zdawali relację z działalności  w regionach. Została także omówiona Ogólnopolska  Pielgrzymka  Franciszkańskiego Zakonu Świeckich na Jasnej Górze.

 

Notatka ze spotkania formacyjno - instruktażowego dla przełożonych wspólnot miejscowych FZŚ w regionie wrocławskim

W dniu 20 kwietnia 2024 r. we Wrocławiu w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu przy ul. Borowskiej odbyło się spotkanie formacyjno - instruktażowe dla przełożonych wspólnot miejscowych w regionie wrocławskim . W spotkaniu uczestniczyli Asystenci Regionalni o. Jozafat Gohly , o.Jerzy Marć  . członkowie rady regionu oraz 27 przedstawicieli wspólnot miejscowych. Spotkanie rozpoczęliśmy uroczystą Eucharystią w intencji wszystkich wspólnot w regionie i z okazji jubileuszu 50 lecia kapłaństwa ks. Kazimierza Sroki - Proboszcza tutejszej parafii a także naszego tercjarza. Mszę św. koncelebrował o. Jozafat który wygłosił homilię  w asyście z ks. Kazimierzem i o. Jerzym.

Podczas Mszy św. została złożona II profesja czasowa przez  s. Teresę Żyłę ze wspólnoty w Zgorzelcu. Na zakończenie Mszy św. złożyliśmy życzenia ks. Kazimierzowi i zostało zrobione zdjęcie pamiątkowe. Następnie udaliśmy się na dalszą część spotkania do sali rotundy na wspólny posiłek a tuż po nim o. Jozafat  wygłosił konferencję na temat stygmatów św. Franciszka. Następnie obecni przedstawiciele wspólnot dzielili się  działalnością i sukcesami oraz problemami napotykanymi podczas formacji. O Jerzy podsumował te wypowiedzi bardzo pozytywnie. S. Bożena - przełożona regionu przekazała  informacje dotyczące planów na bieżący rok . S. Marzena - odp. za formację przekazała informacje ze spotkania w Radzie Narodowej z odpowiedzialnymi za formację w regionach. Spotkanie zostało zakończone modlitwą brewiarzową.

 

Notatka ze spotkania  z Ministrem Generalnym  Massimo Fusarellim  na Górze św. Anny

W dniu 28 kwietnia 2024 r. odbyła się wizyta  Ministra Generalnego o. Massimo  Fuserelliego z Prowincji Zakonnej Braci Mniejszych św. Jadwigi Śląskiej . Wcześniej taka wizyta odbyła się w Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny  w Katowicach . Minister także spotkał się z siostrami i braćmi z FZŚ . O godz 11 : 30 w Bazylice Św. Anny została odprawiona Eucharystia , w której licznie wzięli udział siostry i bracia z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z rejonów gdzie posługują współbracia z Prowincji św. Jadwigi oraz Wniebowzięcia NMP . Mszy św. przewodniczył definitor generalny o . Konrad Cholewa , a homilię wygłosił o. Minister  który podkreślił, że wszyscy naśladowcy św. Franciszka z Asyżu są jedną rodziną .

Po Mszy św. był czas na braterskie spotkania , posiłek  a także zwiedzanie okolicy na Górze św. Anny.

O godz 14 : 30 w auli Domu Pielgrzyma odbyło się spotkanie członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z o. Ministrem . Gości powitała przełożona Rady Regionu Opole – Gliwice s. Jolanta Nowińska , a delegat Przełożonej Narodowej s. Leokadia Puto odczytała list od Przełożonej Narodowej s. Emilii Nogaj. O. Massimo skierował słowa do zebranych w którym podkreślił przeżywany obecnie jubileusz 800 - lecia stygmatów św. Franciszka  i odpowiadał na podawane pytana . Poznaliśmy też różnorodność duchowości franciszkańskiej na  różnych kontynentach .

Na zakończenie spotkania braterskiego o. Minister otrzymał upominki i udzielił zebranym błogosławieństwa . Z naszego Regionu w tym doniosłym wydarzeniu uczestniczyła s. Bożena Oleksów - Przełożona  Regionu z członkami Rady Regionu oraz siostry i brat ze wspólnoty miejscowej w Strzelinie .

WPROWADZENIE RELIKWII ŚW. BR. ALBERTA

          

ŚW. BRAT ALBERT CHMIELOWSKI  -  WROWADZENIE RELIKWII - KAZANIE - O. JERZY - 2023.10.21

 

          W przyniesionych na początku tej Eucha-rystii relikwiach  staje dziś przed nami nasz rodak, znany dobrze wszystkim jako „Brat Albert”. To był naprawdę „Brat”, który stał się „dobry jak chleb”. Oczywiście nie od razu wspiął się na szczyty służby potrzebującemu człowiekowi i świętości. Adam wychowany w rodzinie Wojciecha i Józefy z domu Borzysław-skiej i był najstarszym dzieckiem z czworga ich dzieci. Nie byli oni nędzarzami, nie byli też bogaci. Mieli kłopoty finansowe. Mocne zdrowie też nie było ich udziałem. Osiem lat tylko miał Adam, jak Pan powołał ojca, do siebie. W czternastym roku życia pożegnał Adam swoją matkę na cmentarzu. Pozostały sieroty bez rodziców. Mieszkanie poszło na licytację. Rzeczy też. Pozostał im jednak dom zbudowany w sercach dzieci i dobra ciotka Petronela,  siostra ojca, która usiłowała dla sierot zastąpić ojca i matkę. Otrzymali od rodziców w testamencie wiarę, poczucie więzi rodzinnej i miłość Ojczyzny.

          Adam przez pewien czas szukał wyznaczonej mu przez Pana Boga drogi życia. Jako młodzieniec w Powstaniu Styczniowym bił się o wolność Polski i stracił nogę. Potem zajął się studiowaniem sztuki w monachijskiej Akade-mii Sztuk Pięknych i zaczął malować. Tam zaprzyjaźnił się z wieloma sławnymi artystami (Stanisławem Witkiewiczem, Józefem Chełmoń-skim, Aleksandrem Gierymskim, Leonem Wyczół-kowskim i innymi). Wiele malował i wysyłał swoje obrazy na wystawy do Polski. Z tego okresu życia pochodzą pierwsze obrazy o tematyce religijnej, na przykład; Wizja św. Małgorzaty, oraz najsłynniejszy religijny obraz Chmielowskiego Ecce Homo, który obecnie znajduje się w Krakowie w prezbiterium kaplicy sióstr Albertynek p.w. Ecce Homo.

          Dorobek Adama Chmielowskiego to 61 obra-zów olejnych, 22 akwarele i 15 rysunków. Do najbardziej znanych prac należą m.in. Po pojedynku; Cmentarz; Dama z listem; Zachód słońca.

          Święty Bracie Albercie! Obecny wśród nas w tych świętych relikwiach wypraszaj wszys-tkim, którzy noszą w sobie artystyczne uzdol-nienia odwagę wyrażenia swego talentu dla dobra współczesnego człowieka, a wszystkim uproś uczucia patriotyzmu.

          Adam, mimo dużych uzdolnień artystycz-nych, a także wyraźnych osiągnięć na tym polu, doszedł do wniosku, że jego duszy nie wystarcza sama sztuka. Pragnąc bardziej zjednoczyć się z Panem Bogiem decyduje się na życie zakonne. Dnia 24 IX 1880 roku wstępuje do zakonu jezuitów w Starej Wsi.     Nie była to jego ostateczna droga. Ogarnięty skrupułami, po roku opuszcza zakon z cho-robą depresji. Po półrocznym leczeniu szpital-nym odstawiono go, do brata na wieś, do Kudryniec na Podolu.  Ubolewali nad nim przyjaciele, jak nad trędowatym Hiobem.

         Przyjechał też proboszcz z Szarogrodu, człowiek prosty, ale mądry i dobry. Nie spot-kał się, z nim, słyszał jedynie, jak rozmawiał z bratem w sąsiednim pokoju. Mówił: czemu się pan Adam turbuje? Przecież namalował swój obraz z wielkim sercem. Przecież dobry jest Bóg. Nie jest nadzorcą, ani buchalterem. Nie jest liczykrupą, ani katem. Jest Ojcem i na pewno potrafi wyrozumieć nieporadność i słabość swoich dzieci. Chrystus też nie był potrzebny doskonałym, ale tym, co się, źle mają. Uczniom nakazał zawsze wybaczać. Proboszcz wyjechał, jak każdy z tego domu. Tymczasem pod wieczór milczący od czterech miesięcy Adam wybiegł na podwórze stukając drewnianą nogą, zakrzyknął: dajcie konia - i pogalopował do Szarogrodu do proboszcza. Wrócił późną nocą, całkowicie rozpromień-niony, odmieniony i szczęśliwy. Od tego momentu był zupełnie zdrowy.

        Cóż ten kapłan mógł dać, temu bywalcowi zagranicznych uczelni; dyskutantowi w gronie znakomitych pisarzy, malarzy; oczytanemu artyście? Przyniósł mu spokój wiary w Chrys-tusa, którego namalował z wielkim sercem.   To wydarzenie staje się testamentem i świa-dectwem o opatrznościowym spotkaniu z kap-łanem. Potwierdza, że budowa polskiego domu nie może się, obyć bez obecności kapłana, kapłana z wioski i miasta, kapłana wykształconego i prostego, kapłana w szkole, przy ołtarzu, na szlaku turystycznym i na plebani, kapłana prostego, ale dobrego i mą-drego Ewangelią. Kapłani są mocni i słabi.   Są pokaleczeni i ubiczowani nieraz słabością własną i drugich, ale mają serce. To nie jest prawda, że szkodzą Polsce. Tak mówią wrogowie Polski. Kapłani są potrzebni do budowy prawdziwego polskiego domu.

       Święty Bracie Albercie! Obecny wśród nas w tych świętych relikwiach wypraszaj kapła-nom tej parafii i posługującym we Wrocławs-kim Regionie FZŚ potrzebne Boże Łaski i Jego błogosławieństwo.

       Nie była to jednak jego ostateczna droga życia. Pociąga go coraz bardziej postać Świętego Franciszka z Asyżu. Jego wzorem pogłębiał swoją miłość do Chrystusa ukrzy-żowanego, a wraz z tym zaczynał coraz bar-dziej rozumieć, że każdy człowiek ma wartość Krwi samego Boga, Jezusa Chrystusa.

       W roku 1884 osiadł w Krakowie, przy ulicy Basztowej 4, gdzie dalej malował, ale zaan-gażował się coraz bardziej w opiekę nad nędzarzami i bezdomnymi. Po pewnym czasie porzucił całkowicie malarstwo, poświęcając się pomocy ubogim.

       25 sierpnia 1887 roku w Kaplicy Loretańskiej kościoła Ojców Kapucynów w Krakowie Adam Chmielowski przywdział szary habit III Zako-nu św. Franciszka i od tej pory znany jest jako brat Albert. Śluby zakonne złożył rok później, 25 sierpnia 1888 dając początek założonemu przez siebie Zgromadzeniu Braci Albertynów. W 1891 roku założył Zgroma-dzenie Sióstr Albertynek. Dał im m.in. takie wskazania: 1. Pana naszego Jezusa Chrys-tusa Ewangelię mają bracia zachować przez życie w ubóstwie, w czystości i posłuszeń-stwie, tak aby usunąć wszelką przeszkodę do zjednoczenia z Bogiem. 2. A mają też bracia służyć najuboższym upatrując w nich Chrys-tusa Pana ubogiego, który powiedział: „coście uczynili jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”.

       Święty Bracie Albercie! Obecny wśród nas  w tej świętej relikwii wypraszaj osobom konse-krowanym tej parafii, wszystkim posługu-jącym w FZŚ, oraz wszystkim Siostrom i Braciom Franciszkańskiego Zakonu Świec-kich, regionu, który wybrał Ciebie za Patrona niezbędnych darów na drodze realizacji swego powołania.

       Adam Chmielowski nie mógł już obojętnie przechodzić obok ludzkiej nędzy, której tak dużo było w tym mieście. Koncentrowała się ona w tzw. ogrzewalniach miejskich. Magis-trat krakowski urządził dwie ogrzewalnie: jedna dla mężczyzn, druga dla kobiet, gdzie w jesieni i zimie zbierali się na nocleg bezdomni. Udał się do ogrzewalni. To, co tutaj zobaczył pozwoliło mu się zorientować, co znaczy prawdziwa nędza: zarówno fizyczna, jak i moralna.  Stykając się z nią zrozumiał,  że niewiele pomoże doraźna pomoc.

       Doszedł do wniosku, który po ludzku rzecz biorąc zdawał się szaleństwem: trzeba wśród nich zamieszkać. Miał wtedy 43 lata. Przywi-tanie ze strony starych bywalców ogrzewalni nie było zachęcające. W pewnym momencie było zagrożone jego życie.  Ale sytuacja zaczęła się zmieniać, gdy mieszkająca tam biedota coraz wyraźniej dostrzegała, że nie kryje się w tym żaden podstęp, że ten, który pragnął u nich zamieszkać, miał na uwadze jedynie ich dobro. Mijały dni. Codziennie Brat Albert przychodził na nocleg z nowym zapa-sem żywności. Zaczął się interesować chory-mi, znalazło się dla nich miejsce w szpitalu.

       Wkrótce zawiesił wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, która miała stać się Matką nowego dzieła. Do niedawnego jeszcze dna nędzy moralnej wchodziła powoli religijna atmosfera, podtrzymywana „konferencjami religijnymi” Brata Alberta. Na wiosnę, przy wydatnej pomocy wielu życzliwych osób, dokonano remontu ogrzewalni, jak również koniecznych przeróbek i adaptacji. Resztę kosztów remontu pokrył Brat Albert ze sprzedaży swoich obrazów; „Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną”;  tak spełniło się polecenie Pana Jezusa. Łatwo wyobrazić radość i entuzjazm biedoty powracającej tutaj w jesieni. Wszystko wyglądało całkiem inaczej.

      Święty Bracie Albercie! Obecny wśród nas  w tych świętych relikwiach; osobom posługu-jącym równo systemowo jak i indywidualnie wobec znajdujących się w jakiejkolwiek potrzebie duchowej lub materialnej, wypraszaj entuzjazmu, empatii i licznych pomocników.                      

      Brat Albert zmarł w sam dzień Bożego Narodzenia 1916 r. w Krakowie. Przez miasto przeszła wieść: Brat Albert nie żyje. Umarł święty! Przez dwa dni tłumy przechodziły przed doczesnymi szczątkami... Pochowano go w trumnie z nieheblowanych desek, w szarej jak ziemia pelerynie. Ludzi żebrało się takie mnóstwo, że dawno Kraków czegoś podobnego nie widział. Niemal cały Kraków zegnał swego dobroczyńcę i opiekuna, nauczyciela miłości.

      Brat Albert był biednym na ziemi, a odszedł do wieczności bogaczem, którego bogactwem były?: uczynki miłosierdzia, uczynki dobroci!

      Każdą dobroć, każdy dobry uczynek oceni człowiek i oceni Bóg. Człowiek może nie zawsze doceni, ale Pan Bóg zawsze naszą dobroć doceni – wszak sam, Pan Jezus nam powiedział, że « Zaprawdę powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci i pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, … wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym ».

      Święty Bracie Albercie Chmielowski! Obecny wśród nas w tych świętych relikwiach; ożyw  w nas pragnienie rezygnacji z wielu niepotrzebnych dóbr i spraw abyśmy byli „dobrzy jak chleb” dla bratniej miłości bliźniego i dążyli do życia wiecznego w niebie.

AMEN!

 

OBRZĘD PRZEKAZANIA RELIKWII ŚWIĘTEGO BRATA ALBERTA

Ksiądz Proboszcz mówi:

         W imieniu duszpasterzy tej parafii i Wrocławskiej Rady Regionalnej FZŚ pragniemy przyjąć, przechowywać oraz gorliwie czcić w naszym kościele parafialnym relikwie świętego Alberta Adama Chmielowskiego.

Prosimy Siostrę Dobrosławę aby dokonała ich przekazania.  IMG 434

     Siostra wnosi i stawia relikwie na ołtarzu

  Następuje podana niżej modlitwa;  /O. Jerzy/

        Uwielbiamy Cię, Boże, bo tylko Tyś jest święty i Ty ulitowałeś się nad ludźmi i zesłałeś na świat swo­jego Syna, Jezusa Chrystusa, który udziela świętości  i doprowadza ją do pełni. On w początkach Kościoła posłał Ducha Pocieszyciela, który jest głosem poucza­jącym o głębiach świętości, tchnieniem mocy i łagod­ności, ogniem rozpalającym miłość w sercach wier­nych, Bożym nasieniem, z którego wyrastają obfite owoce łaski.

        Ciebie więc, Boże, dzisiaj wychwalamy, bo darami tegoż Ducha ubogaciłeś świętego Brata Alberta na cześć którego Twoi słudzy sprowadzili tę relikwię.

 Spraw, prosimy: niech krocząc śladami Pana i wpatrując się w przykład samarytańskiej posługi świętego Brata Alberta, dążą do doskonałości, do miary wielkości według Pełni Chry­stusa. Niech słowem  i życiem głoszą Ewangelię, go­towi dla Niej oddać wszelkie dobra a nawet krew za nią przelać.

        Niech codziennie dźwigają krzyż z Chrystusem, ofiarnie służąc Tobie i braciom. Przez wierne wypeł­nianie doczesnych obowiązków niech przemieniają świat mocą Ducha Świętego i wznoszą oczy ku nie­bieskiej ojczyźnie, gdzie Ty, Ojcze, przyjmiesz ich do współdziedzictwa z Twoim Synem. Który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków. Wszyscy: Amen.

/Siostra/ Księże Proboszczu, dla duchowego dobra parafii Świętego Augustyna we Wrocławiu oraz Wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Regionu Wrocławskiego, bądź od dziś kustoszem   tych relikwii świętego Brata Alberta Chmielowskiego i strzeż ich gorliwie.

       Niech On - jako wielki orędownik przed obliczem Boga Wszechmogącego - wspiera każdego, kto będzie się modlił w tej świątyni, niech oręduje za każdym kapłanem, siostrą zakonną, rodziną, ojcem, matką, młodzieńcem, panną, dzieckiem, chorym, cierpiącym, zagubionym i potrzebującym wszelkiej pomocy. Przyjmij zatem w swoją kapłańską opiekę tę relikwię jako wspaniały dar i pamiątkę świętego Brata Alberta Adam Chmielowskiego, na chwałę Boga Wszechmo-gącego i duchowego dobra Kościoła Powszechnego.

Po przekazaniu relikwii ksiądz Proboszcz mówi:

      Święty Bracie Albercie! Od dziś pozostań z nami. Bądź naszym orędownikiem. Umacniaj nas w poboż-ności i miłości służebnej. Pouczaj przykładem swego życia. Pozwól każdemu z nas czerpać z ciebie wciąż żywy wzór życia modlitwy i służby potrzebującym.

Święty Bracie Albercie! W. Módl się za nami (3x)

Przenosi relikwie na należne miejsce

Notatka ze spotkania uczestników międzynarodowego spotkania franciszkanów świeckich EUFRA we Wrocławiu

 

W dniu 24 sierpnia 2022 r. w Parafii Świętego Antoniego z Padwy we Wrocławiu gościliśmy uczestników międzynarodowego spotkania franciszkanów świeckich EUFRA. Tegoroczne 42 spotkanie EUFRA odbywało się po raz pierwszy   w naszym regionie w Ołdrzychowicach Kłodzkich pod hasłem ”Z Franciszkiem i Klarą do nowej Europy”.

Jednym z punktów programu tego spotkania był autokarowy wyjazd do Wrocławia, a w ramach tego wyjazdu uczestnicy EUFRA na czele z Przełożoną Narodowa Emilią Nogaj oraz Ojcem Hermannem Josefem Schleputz OFM spotkali się z Radą FZŚ Regionu Wrocławskiego i z przedstawicielami wrocławskich wspólnot.

Wspólnie uczestniczyliśmy we Mszy Św. w Karłowickim Kościele sprawowanej przez Ojca Alarda Maliszewskiego OFM prowincjała prowincji Św. Jadwigi w koncelebrze z Ojcem Josefem Schleputzem OFM, Ojcem Jozafatem Gohly OFM – asystentem regionalnym FZŚ i Ojcem Ezechielem Adamskim OFM – asystentem wspólnoty miejscowej. Aby wszyscy mogli w pełni uczestniczyć w Eucharystii czytania, ewangelia oraz homilia były w języku polskim i niemieckim.

Po zakończeniu Eucharystii zostaliśmy zaproszeni przez Ojca Jozafata, który jest gwardianem do klasztornego refektarza na posiłek.

Udział w spotkaniu wzięło około 70 sióstr i braci:

- 30 osób, to uczestnicy EUFRA

- 20 osób ze wspólnoty karłowickiej, która przygotowała oprawę liturgii i współorganizowała poczęstunek w refektarzu.

-pozostałe osoby, to przedstawiciele wrocławskich wspólnot FZŚ.

Podczas spotkania przełożona regionalna Siostra Bożena Oleksów przedstawiła skład rady regionu oraz przekazała podstawowe informacje o wspólnotach naszego regionu.

Następnie odbyła się prezentacja wszystkich uczestników spotkania. Siostra Iwona Kant-Zuber rozdała wszystkim uczestnikom spotkania pamiątkowe magnesy z logo EUFRA. Bracia i Siostry byli bardzo zadowoleni ze spotkania w czasie którego panował prawdziwie braterski nastrój i serdeczne rozmowy podczas których nie odczuwało się bariery językowej. Doskonałym tłumaczem jest Siostra Emilia Nogaj a także Ojcowie Jozafat i Alard.

Opracowała  sekretarz regionalny s. Małgorzata Żołnowska ofs

Wrocław 09.2022r.

Sprawozdanie z Regionalnego Dnia Skupienia

            W sobotnie przedpołudnie, dn. 21 października br. delegacje wspólnot miejscowych FZŚ z całego regionu przybyły licznie do kościoła pw. św. Augustyna we Wrocławiu, by uczestniczyć w ważnym wydarzeniu, jakim zawsze jest Regionalny Dzień Skupienia. Ponadto miało miejsce przekazanie  relikwii św. Brata Alberta Chmielowskiego. Św. Brat Albert, jako tercjarz, patronuje nam, franciszkanom świeckim w regionie, stąd ta uroczystość wkomponowana została w to regionalne wydarzenie FZŚ.

         Wrocław przywitał uczestników złocistym pięknem jesieni, a tercjarze przybyli oni z Oleśnicy, Strzelina, Świdnicy, Zgorzelca, Kłodzka, Zielonej Góry, Legnicy, Ząbkowic Śląskich, Krynicznej, Nowej Soli, Pasikurowic, Pieńska i Wrocławia (z parafii św. Antoniego, św. Augustyna, św. Franciszka z Asyżu, św. Karola Boromeusza). W grupie 91 osób było małżeństwo tercjarzy, tercjarki z wnuczkami.

         Nie zabrakło w tym spotkaniu asystentów regionalnych. Byli obecni: o. Józef Cydejko OFMConv, o. Jozafat Gohly OFMConv, o. Tomasz Wołoszyn OFMCap, o. Jerzy Marć OFMCap, a także asystenci wspólnot: o.Marek Sendor OFMConv, o.Ezechiel Adamski. Radę Regionu Wrocławskiego reprezentowała s. Bożena Oleksów – przełożony wraz z członkami Rady.

         Na zaproszenie Rady Regionu i proboszcza parafii św. Augustyna we Wrocławiu o. Krzysztofa Andryszkiewicza OFMCap przybyły siostry albertynki: s. Dobrawa, s. Elżbieta, s. Ewelina, s. Weronika i s. Klara.

         Pierwszym punktem tego uroczystego wydarzenia była adoracja Najświętszego Sakramentu, gdzie powierzyliśmy nasze wspólnoty i rodziny Królowej Różańca Świętego, odmawiając modlitwę Różańcową. Po konferencji wygłoszonej przez albertynkę s. Dobrawę rozpoczęła się Msza św, podczas której zostały przekazane parafii relikwie św. Brata Alberta Chmielowskiego. Eucharystii przewodniczył o. Krzysztof Andryszkiewicz OFMCap, proboszcz parafii św. Augustyna, który sprawował w koncelebrze z obecnymi kapłanami. Homilię wygłosił o.Jerzy Marć OFMCap.

        Po zakończeniu Eucharystii można było wysłuchać krótkiego koncertu organowego w wykonaniu Damiana Konecznego. Wykonał Toccatę i Fugę d-mol J.S.Bacha.

        Następnie siostry i bracia kontynuowali spotkanie braterskie podczas agapy w sali parafialnej. Na zakończenie tego uroczystego dnia odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej Litania do św Alberta Chmielowskiego.

 spraw 23 1   spraw 23 2

Lista Uczestników Dnia Skupienia  - 21.10.2023                        we Wrocławiu
Lp  Imię i nazwisko Wspólnota Uzupełnienie
1 o. Krzysztof Andryszkiewicz OFMCap proboszcz parafii św Augustyna we Wrocławiu
2 o.Ezechiel Adamski OFM asystent wspólnoty FZŚ ,Karłowice
3 o.Marek Sendor OFM Conv asystent wspólnoty FZŚ , Zielona Góra
4 br Piotr Gorący OFM Conv Zakrystianin z Zielonej Góry, paraf. św Franciszka
5 Siostra Dobrawa Albertynka Zgromadzenie Sióstr Albertynek
6 Siostra Klara Albertynka j.w.
7 Siostra Elżbieta Albertynka j.w.
8 Siostra Ewelina Albertynka j.w.
9 Siostra Weronika Albertynka j.w.
10 o.Jozafat Gohly OFM Asystent Regionalny FZŚ Regionu Wrocławskiego
11 o.Józef Cydejko OFMConv j.w.
12 o.Jerzy Marć OFMCap j.w.
13 o.Tomasz Wołoszyn OFMCap j.w.
14 Bożena Oleksów FZŚ Przełożony Regionalny FZŚ Regionu Wrocław.
15 Tomasz Żołnowski FZŚ Zastępca Przełożonego
16 Małgorzata Żołnowska FZŚ Członek Rady Reg.Była z wnuczką Julką
17 Marianna Hipner FZŚ Członek Rady Reg.
18 Ewa Taraszkiewicz FZŚ paraf. Św. Franciszka z Asyżu Wrocław
19 Grażyna Powęzowska FZŚ j.w.
20 Maria Dziuba FZŚ j.w.
21 Arno Szymański FZŚ paraf. Św. Karola Boromeusza Wrocław
22 Iwona Kant - Zuber FZŚ paraf. Św Antoniego we Wrocławiu
23 Włodzimierz Szymankiewicz  FZŚ j.w.
24 Maria Tryba FZŚ j.w.
25 Mirosława Włodarczyk FZŚ j.w.
26 Maria Jenda FZŚ j.w.
27 Tadeusz Falikowski  FZŚ j.w.
28 Zbyszko Roszko FZŚ parafia św  Augustyna  we Wrocławiu
29 Halina Pilcer  FZŚ j.w.
30 Stefan Pilcer  FZŚ j.w.
31 Sabina Raczak FZŚ j.w.
32 Małgorzata Mazur  FZŚ j.w.
33 Ewa Wolniak  FZŚ j.w.
34 Zbigniew Mirecki FZŚ j.w.
35 Wanda Nocuń  FZŚ j.w.
36 Małgorzata Mańkowska FZŚ j.w.
37 Krzysztof Chądzyński  FZŚ j.w.
38 Błażej Stężewski FZŚ j.w.
39 Barbara Królak FZŚ j.w.
40 Genowefa Grzesiakowska  FZŚ j.w.
41 Barbara Kaliś FZŚ j.w.
42 Teresa Baran  FZŚ j.w.
43 Helena Grzegorzewicz FZŚ j.w.
44 Zofia Otop FZŚ j.w.
45 Helena Lichtarska FZŚ j.w.
46 Gabriela Jaśkiewicz FZŚ j.w.
47 Mieczysława Grządziel FZŚ j.w.
48 Maria Tubis FZŚ j.w.
49 Krystyna Sieradzka FZŚ j.w.
50 Władysława Szuba  FZŚ j.w.
51 Jadwiga Petlic FZŚ j.w.
52 Ewa Solarewicz FZŚ paraf. Św Stanisława Męczennika - Kryniczno
53 Adam Wróbel FZŚ paraf. W Strzelinie
54 Alicja Wróbel FZŚ j.w.
55 Stanisława Długosz FZŚ paraf. W Pasikurowicach - przełożony
56 Joanna Letniowska FZŚ j.w.
57 Tadeusz Szymczakiewicz FZŚ Świdnica
58 Anna Iwancz FZŚ j.w.
59 Sylwia Kruszona FZŚ Oleśnica
60 Elżbieta Ferenc  FZŚ małżeństwo
61 Bolesław Ferenc  FZŚ
62 Sylwia Drożdż FZŚ j.w.
63 Zdzisława Olejnik  FZŚ j.w.
64 Jerzy Olejnik mąż Zdzisławy
65 Piotr Rapacz  FZŚ Kłodzko
66 Anna Tuszkiewicz  FZŚ j.w.
67 Krystyna Wojak  FZŚ j.w.
68 Krystyna Mądry  FZŚ Zielona Góra - paraf. Św Franciszka z Asyżu, przełożony.
69 Janina Sip  FZŚ j.w.
70 Darek Świdkiewicz FZŚ j.w.
71 Urszula Kowalczyk  FZŚ j.w.
72 Michał Jabcoń  FZŚ Zielona Góra - paraf., św Jadwigi                   
73 Janusz Niewiński FZŚ j.w.
74 Zofia Zalewska FZŚ j.w.
75 Urszula Kowalczyk FZŚ j.w.
76 Krystyna Stanowiga FZŚ j.w.
77 Bogusława Żak FZŚ Nowa Sól
78 Ęlżbieta Skowron FZŚ j.w.
79 Grażyna Sieradzka FZŚ Zgorzelec
80 Bronisława Sereputko FZŚ j.w.
81 Teresa Żyła FZŚ j.w.
82  Zofia Kaczmarek FZŚ Pieńsk
83 Dominika Dębowska wnuczka Zofii
84 Anna Kędzierska FZŚ Głogów
85 Janina Drężek FZŚ j.w.
86 Izabela Marciszuk FZŚ j.w.
87 Aria Kozala FZŚ j.w.
88 Paweł Modzelewski FZŚ Legnica
89 Przemysław Przybylski FZŚ Zgorzelec
90 Wanda Szewczak FZŚ Ząbkowice Śl.
91 Maria Wiejacka FZŚ j.w.
Opracowano   04.11.2023

Homilia wygłoszona podczas Eucharystii w Dniu 21.05.2022r w Krzeszowie

Dzieje się

         W okresie wielkanocnym, w Liturgii Słowa towarzyszy nam Księga Dziejów Apostolskich.  Jej fragmenty pokazują, jaka to jest dynamiczna księga. Księga, która rzeczywiście mówi o dziejach, o tym co się dzieje. Św. Paweł i inni Apostołowie są ciągle w ruchu. Przychodzą tutaj, idą tam. Tutaj głoszą słowo Boże, tam zostają przyjęci, tutaj wyrzuceni. Tam ukamienowani; idą dalej, trafiają do więzienia, z więzienia są uwalniani. I tak cała Księga Dziejów Apostolskich dzieje się. Dzieje się!

        Dzieje się dlatego, bo obecny jest Duch Święty. W tej księdze widzimy, że ciągle przeplata się osoba Ducha Świętego. Duch Pański podpowiada: tutaj idźcie, tam nie idźcie; tutaj pozostańcie, tam uzdrawiajcie; tutaj nie głoście Ewangelii, tam głoście słowo Boże. Właśnie, tam gdzie jest Duch Święty, tam jest życie. Tam, gdzie jest Duch Święty, tam jest dobry ruch.

        Jeśli w swoim życiu doświadczamy jakieś stagnacji. Jeśli czujemy, że nasza wiara zastygła. Jeśli zauważyliśmy, że nasze życie stanęło w miejscu.             

        Jeśli nasza gorliwość utknęła w martwym punkcie; jeśli duchowość franciszkańska nie płonie żarem ognia, to ewidentnie potrzebujemy Ducha Świętego. To koniecznie potrzebujemy Tego, który jest życiem. Wtedy wołajmy w modlitwie o zstąpienie Ducha Pańskiego. Pragnijmy Tego, który nas popycha byśmy byli w ruchu.

        Nie mamy być w ruchu nerwowym, lękowym, ruchu bez celu, ruchu przesadnej nadaktywności, nie w ruchu z ADHD. Mamy być w ruchu, który wypływa z życia chrześcijańskiego, z życia franciszkańskiego.  Z witalności owego życia franciszkańskiego chce się żyć, i chce się dziać. Franciszkowy styl życia, chce nas prowadzić ciągle do przodu.

        Czcigodni bracia w kapłaństwie, drogie siostry zakonne, szlachetni pielgrzymi do krzeszowskiego sanktuarium, mili świeccy franciszkanie regionu wrocławskiego, siostry i bracia. Przybyliśmy tutaj między innymi, by śledzić dzieje Najśw. Maryi Panny, by widzieć dzieje św. Józefa. Potrzeba nam nie spuszczać z oczu dziejów św. Biedaczyny z Asyżu. Mamy te osoby naśladować. Żyć ich życiem, które jest życiem świętych. Chcemy wpatrywać się w ich dzieje, które prowadzą do Pana Jezusa. Ich dzieje wyznaczają swoimi krokami Boże interwencje. Potrzeba nam znać dzieje franciszkańskie, by nimi się napełniać. A później pisać własne dzieje, które są życiem franciszkowego chryzmatem. Dzieje, które też będą dostrzeżeniem, że Pan Bóg troszczy się o nas.

        Kilkuletni chłopiec odkrył w domowym kredensie czekoladki, które pozostawili jego rodzice. Co pewien czas wyjadał owe czekoladki. Kiedy mama to zauważyła, postanowiła z synem poważnie porozmawiać. Miała zamiar zrobić chłopcu wyrzuty sumienia, jak to tak można wykradać czekoladki. Postanowiła chłopcy pytanie: „Co na to wszystko Pan Bóg?” Malec pomyślał, i po chwili odpowiedział: „Bóg mówi do mnie tak: nikt nie widzi, jest nas dwóch, weź dwie.” Chodzi o to, byśmy umieli zauważać jak Bóg Ojciec troszczy się o nas i o nas pamięta.

     

Trwając przed wizerunkiem NMP Łaskawej w Krzeszowie, przywołajmy słowa Asyskiego Świętego. Pozostawił on dla nas Pozdrowienie Błogosławionej Maryi Dziewicy:

       „Bądź pozdrowiona, Pani, święta Królowo,

święta Boża Rodzicielko, Maryjo,

która jesteś Dziewicą, uczynioną Kościołem

i wybraną przez najświętszego Ojca z nieba,

Ciebie On uświęcił z najświętszym,

umiłowanym Synem swoim

i Duchem Świętym, Pocieszycielem,

w Tobie była i jest

wszelka pełnia łaski i wszelkie dobro.

Bądź pozdrowiona, Pałacu Jego,

Bądź pozdrowiona, Przybytku Jego,

Bądź pozdrowiona, Domu Jego.

Bądź pozdrowiona, Szato Jego,

Bądź pozdrowiona, Służebnico Jego,

Bądź pozdrowiona, Matko Jego.

I wy wszystkie święte cnoty,

które Duch Święty swą łaską i oświeceniem

wlewa w serca wiernych,

abyście z niewiernych  uczyniły wiernych Bogu.”

Homilia wygłoszona podczas Eucharystii w

Dniu 21.05.2022r w Krzeszowie

o.Tomasz Kryger OFMCap