Dzieje się
W okresie wielkanocnym, w Liturgii Słowa towarzyszy nam Księga Dziejów Apostolskich. Jej fragmenty pokazują, jaka to jest dynamiczna księga. Księga, która rzeczywiście mówi o dziejach, o tym co się dzieje. Św. Paweł i inni Apostołowie są ciągle w ruchu. Przychodzą tutaj, idą tam. Tutaj głoszą słowo Boże, tam zostają przyjęci, tutaj wyrzuceni. Tam ukamienowani; idą dalej, trafiają do więzienia, z więzienia są uwalniani. I tak cała Księga Dziejów Apostolskich dzieje się. Dzieje się!
Dzieje się dlatego, bo obecny jest Duch Święty. W tej księdze widzimy, że ciągle przeplata się osoba Ducha Świętego. Duch Pański podpowiada: tutaj idźcie, tam nie idźcie; tutaj pozostańcie, tam uzdrawiajcie; tutaj nie głoście Ewangelii, tam głoście słowo Boże. Właśnie, tam gdzie jest Duch Święty, tam jest życie. Tam, gdzie jest Duch Święty, tam jest dobry ruch.
Jeśli w swoim życiu doświadczamy jakieś stagnacji. Jeśli czujemy, że nasza wiara zastygła. Jeśli zauważyliśmy, że nasze życie stanęło w miejscu.
Jeśli nasza gorliwość utknęła w martwym punkcie; jeśli duchowość franciszkańska nie płonie żarem ognia, to ewidentnie potrzebujemy Ducha Świętego. To koniecznie potrzebujemy Tego, który jest życiem. Wtedy wołajmy w modlitwie o zstąpienie Ducha Pańskiego. Pragnijmy Tego, który nas popycha byśmy byli w ruchu.
Nie mamy być w ruchu nerwowym, lękowym, ruchu bez celu, ruchu przesadnej nadaktywności, nie w ruchu z ADHD. Mamy być w ruchu, który wypływa z życia chrześcijańskiego, z życia franciszkańskiego. Z witalności owego życia franciszkańskiego chce się żyć, i chce się dziać. Franciszkowy styl życia, chce nas prowadzić ciągle do przodu.
Czcigodni bracia w kapłaństwie, drogie siostry zakonne, szlachetni pielgrzymi do krzeszowskiego sanktuarium, mili świeccy franciszkanie regionu wrocławskiego, siostry i bracia. Przybyliśmy tutaj między innymi, by śledzić dzieje Najśw. Maryi Panny, by widzieć dzieje św. Józefa. Potrzeba nam nie spuszczać z oczu dziejów św. Biedaczyny z Asyżu. Mamy te osoby naśladować. Żyć ich życiem, które jest życiem świętych. Chcemy wpatrywać się w ich dzieje, które prowadzą do Pana Jezusa. Ich dzieje wyznaczają swoimi krokami Boże interwencje. Potrzeba nam znać dzieje franciszkańskie, by nimi się napełniać. A później pisać własne dzieje, które są życiem franciszkowego chryzmatem. Dzieje, które też będą dostrzeżeniem, że Pan Bóg troszczy się o nas.
Kilkuletni chłopiec odkrył w domowym kredensie czekoladki, które pozostawili jego rodzice. Co pewien czas wyjadał owe czekoladki. Kiedy mama to zauważyła, postanowiła z synem poważnie porozmawiać. Miała zamiar zrobić chłopcu wyrzuty sumienia, jak to tak można wykradać czekoladki. Postanowiła chłopcy pytanie: „Co na to wszystko Pan Bóg?” Malec pomyślał, i po chwili odpowiedział: „Bóg mówi do mnie tak: nikt nie widzi, jest nas dwóch, weź dwie.” Chodzi o to, byśmy umieli zauważać jak Bóg Ojciec troszczy się o nas i o nas pamięta.
Trwając przed wizerunkiem NMP Łaskawej w Krzeszowie, przywołajmy słowa Asyskiego Świętego. Pozostawił on dla nas Pozdrowienie Błogosławionej Maryi Dziewicy:
„Bądź pozdrowiona, Pani, święta Królowo,
święta Boża Rodzicielko, Maryjo,
która jesteś Dziewicą, uczynioną Kościołem
i wybraną przez najświętszego Ojca z nieba,
Ciebie On uświęcił z najświętszym,
umiłowanym Synem swoim
i Duchem Świętym, Pocieszycielem,
w Tobie była i jest
wszelka pełnia łaski i wszelkie dobro.
Bądź pozdrowiona, Pałacu Jego,
Bądź pozdrowiona, Przybytku Jego,
Bądź pozdrowiona, Domu Jego.
Bądź pozdrowiona, Szato Jego,
Bądź pozdrowiona, Służebnico Jego,
Bądź pozdrowiona, Matko Jego.
I wy wszystkie święte cnoty,
które Duch Święty swą łaską i oświeceniem
wlewa w serca wiernych,
abyście z niewiernych uczyniły wiernych Bogu.”
Homilia wygłoszona podczas Eucharystii w
Dniu 21.05.2022r w Krzeszowie
o.Tomasz Kryger OFMCap