Seminaria

13 maja 2017 odbyło się Seminarium Franciszkańskie

        W dniu 13 maja 2017r.odbyło się Seminarium Franciszkańskie, które poprowadził ojciec Andrzej Zając OFMConv z Krakowa. Seminarium było poświęcone modlitwie św. brata Alberta. Na początku Ojciec z Katechizmu Katolickiego przytoczył definicję i istotę modlitwy, która jest dialogiem Boga z człowiek. To Bóg wychodzi z inicjatywą spotkania, pobudza nas do modlitwy. Modlitwa może być krótka ale słowa wypowiadane mają płynąć z serca . W kolejnej części wykładu poruszył kwestie roli modlitwy w życiu św. Franciszka. Ojciec Seraficki nieustannie się modlił, przekładał modlitwę nad czyn. To z modlitwy, kontaktu z Bogiem wypływała jego postawa, serdeczna miłość do drugiego człowieka a następnie posługa wśród trędowatych i ewangelizacja.

      Jeżeli chodzi o brata Alberta to o. Andrzej uważa , że najbardziej zachwyciła go radykalność Franciszka w naśladowaniu Chrystusa. Ubóstwo i bycie blisko człowieka cierpiącego, poranionego. Być może brat Albert nie czytał dzieł Franciszka, ale czuł na wskroś, że naśladowanie jego życia zbliży go do Jezusa. A zbliżał się do niego poprzez całkowite oddanie się ubogim, bezdomnym, poprzez „ porzucenie” swoich talentów na rzecz Jezusa. Chciał być cały do Jego dyspozycji. Brat Albert przelewał swoje przemyślenia z całego dnia na papier, kończąc je postanowieniem np. więcej milczenia, dokładniejszy rachunek sumienia….. O. Andrzej czytał te zapiski i je komentował.

     To majowe Seminarium przeżyte w dniu Objawień Maryi w Fatimie było dla uczestników wielkim pogłębieniem duchowości franciszkańskiej czyli próba ciągłego odpowiadania sobie na pytanie –Jak żyć z godnie z wolą Bożą, naśladując św. Franciszka.

10 kwietnia 2016 - seminarium z duchowości franciszkańskiej

W dniu 10 kwietnia odbyło się kolejne seminarium z duchowości franciszkańskiej prowadzone przez wykładowcę O.Józefa Mazgaja o modlitwie i kontemplacji św. Franciszka. Było to 3. seminarium z 4. zaplanowanych na bieżący rok akademicki. Uczestnikami są przede wszystkim członkowie wspólnot FZŚ ale nie tylko. Najliczniejsza grupa uczestników przybyła z FZŚ Nowej Soli i Zielonej Góry. Wykładowca przypomniał, że Franciszek nie chciał wzorować się na innych duchowościach, nie chciał też realizować Ewangelii poza kościołem. Swoje życie buduje na Ewangelii. Modlitwato spotkanie Boga z człowiekiem na płaszczyźnie duchowej, w głębi duszy. Franciszek nie narzuca braciom jak mają się modlić tylko wskazuje;  Ojcze nasz, Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste… Franciszek żył tym co głosił. Wraz z łaską nawrócenia otrzymał dar modlitwy. Słuchając wykładu mogliśmy także zastanowić się nad osobistym życiem modlitwy.

14.11.2015 - Seminarium duchowości franciszkańskiej

  Starania s. Stefanii Międzybrodzkiej przełożonej z FZŚ z Nowej Soli, życzliwość O.Pawła Tokarza proboszcza parafii św. Augustyna we Wrocławiu, zainteresowanie Braci i Sióstr FZŚ z Regionu Wrocławskiego umożliwiło ustalenie z Dyrektorem Instytutu Studiów Franciszkańskich w Krakowie - O. Andrzejem Zającem, przeprowadzenie we Wrocławiu 4. seminariów o tematyce franciszkańskiej. Pierwsze seminarium na temat pism św. Franciszka prowadził O. Andrzej Zając.

  W spotkaniu uczestniczyli  Asystent Regionalny O. Zenon Pieprzak, profesi wieczyści, nowicjusze, sympatycy św. Franciszka ze wspólnot. Na początku wykładowca przedstawił historię pism pozostawionych przez  św. Franciszka oraz innych dokumentów. Pragnął przekonać słuchaczy jak wiele czasu upłynęło od rozpoczęcia badań nad dokumentami źródłowymi do czasu wydania pierwszych opracowań krytycznych. Praca naukowców w ostatnich latach ukazała bogactwo spuścizny po św. Franciszku. To było wprowadzenie a potem wyjaśniał, że dla św. Franciszka słowo Boga było najwyższą wartością. Chciał by bracia przechowywali je w godnych miejscach, rozważali je i wprowadzali  w życie. Dlaczego św. Franciszek w ogóle pisał? Pisanie Franciszka jest wtopione w jego powołanie. Mam udzielać wonnych słów mego Pana  by dotrzeć do innych. Druga  część wykładu to  przekazanie w punktach twórczości Franciszka: reguły, napomnienia i zachęty, listy (pisma okólne zewn. i wewn. oraz pisma osobiste), testament , modlitwy (9 modlitw pisanych w jęz. starowłoskim). Do kanonu jako odrębny tekst weszły przypowieści, powiedzenia, wyznania oraz tekst o prawdziwej radości. Wszyscy słuchali w skupieniu. Byli „blisko” Ojca Franciszka, którego chcą naśladować.

23 stycznia 2016 - Seminarium duchowości franciszkańskiej

Seminarium  na temat HISTORIA RUCHU FRANCISZKAŃSKIEGO.

  Kolejne seminarium prowadził O.Piotr Bielenin OFMConv pracownik Instytutu Studiów Franciszkańskich w Krakowie. Przedstawił słuchaczom; świeckim franciszkanom regionu wrocławskiego, profesom, kandydatom z wielu wspólnot i sympatykom św.Franciszka, czasy w jakich żył święty. Czy w XXI wieku można zachwycić współczesnego człowieka historią życia człowieka z XII wieku? Liczne grono uczestników seminarium potwierdziło celowość organizowania takich spotkań.

  Na wstępie wykładowca wprowadził w uwarunkowania epoki św. Franciszka, by „rozumieć Jego czasy” i Świętego. Takie pojęcia jak; średniowiecze, feudalizm, majores , minores, zależność hierarchiczna, wzrost znaczenia miast  i mieszczan, rozwój rzemiosła i handlu, zostały omówione na tle ważnych wydarzeń historycznych np. odniesione do sobory Laterańskiego w 1215r.

  A potem przedstawił św. Franciszka jakim był i jak się przemieniał na człowieka Bożego w czasach, kiedy Kościół był inny niż ma to miejsce teraz.

  Franciszek wiedział, że w tym świecie w którym żyje ma się zbawić. Ewangelia była jego przewodniczką.

  Na zakończenie seminarium O.Piotr Bielenin zachęcał, byśmy przekazywali wiedzę o św. Franciszku i czasach w jakich przeżywał Boga.