Pielgrzymowanie świeckich franciszkanów z FZŚ z parafii św Augustyna we Wrocławiu
W dniu 14 września 2018 r. świeccy franciszkanie wraz z grupą parafian pod przewodnictwem Asystenta Regionalnego FZŚ br. Tomasza Krygera OFM Cap wyruszyli na trzydniową pielgrzymkę autokarową szlakiem Maryjnym i św. Jana Pawła II.
Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od Domu Rodzinnego – Muzeum Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, miejsca o którym sam Jan Paweł II mówił: „tu w tym mieście wszystko się zaczęło”. Muzeum to miejsce niezwykłe, to piękna, nowoczesna multimedialna wystawa w wyjątkowy sposób ukazuje życie Jana Pawła II.
Kolejnym etapem naszej pielgrzymiej drogi to Bazylika Mniejsza z cudowną figurką Matki Bożej Ludźmierskiej Gaździny Podhala w Ludźmierzu. Tutaj w domu Matki przeżywaliśmy Eucharystię, poczym zwiedzaliśmy piękny Ogród Różańcowy, ołtarz polowy otaczający Sanktuarium. Pod ołtarzem polowym mieści się kaplica św. Jana Pawła II. Pośrodku ogrodu na uwagę zasługuje jeden z niewielu pomników przedstawiający postać Ojca Świętego w pozycji klęczącej. Ciekawostką jest Brama Wiary, na niej zamieszczony napis: „Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi gdy przyjdzie?” (Łk 18,8). Trochę zmęczeni ale radośni dojechaliśmy do Domu Pielgrzyma „Opoka” w Starym Sączu, miejsca naszego zakwaterowania.
Z Przewodnikiem udaliśmy się do Ołtarza Papieskiego, przy którym 16 czerwca 1999 r. Papież kanonizował bł. Kingę. W dolnej części muzeum widzieliśmy eksponaty m.in. pierwszą piuskę papieską z inauguracji Jego pontyfikatu, sutannę, narty, pamiątki z Jego pielgrzymek.
Następnego dnia – w Kościele Trójcy Świętej przy Klasztorze Sióstr Klarysek w Starym Sączu przeżywaliśmy Eucharystię. Niepowtarzalny klimat tego miejsca, wspaniała atmosfera do modlitwy, miejsce wyciszenia i skupienia, zwiedzaliśmy oczywiście w części dostępnej dla pielgrzyma. Niezwykłe wrażenie robi w Kościele barokowa ambona, obiekt unikalny z 1671 r. w kształcie drzewa genealogicznego Jezusa Chrystusa i Jego Matki. Na wewnętrznym dziedzińcu Sióstr Klarysek – Dom Św. Kingi, w którym kiedyś zamieszkiwała św. Kinga obecnie Muzeum Sztuki Sakralnej oraz pamiątek związanych z beatyfikacją Kingi i wizytą Jana Pawła II w Starym Sączu.
Kolejnym punktem naszego programu to Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli oraz Muzeum Księdza Józefa Tischnera tzw. „Dom na Dołkach”. Zwiedzaniem bazyliki kolegiackiej św. Małgorzaty w Nowym Sączu kończyliśmy nasz przedpołudniowy program.
Po południu wyjazd do Matki Bożej Tylickiej, Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych w Tyliczu, tam przeszliśmy dróżkami różańcowymi, przed którymi widnieją pomniki bpa Piotra Tylickiego i króla Kazimierza Wielkiego.
Kolejną atrakcją zarazem głębokim przeżyciem duchowym były „Ogrody Biblijne w Muszynie”. Poprzez kompozycję roślin, krajobrazu, w wyrazisty sposób przekazują artystyczną wizję Słowa Bożego. Ukazują sceny zawarte w Starym i Nowym Testamencie.
W ostatni dzień pielgrzymowania – modliliśmy się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz zwiedzaliśmy Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.
Pielgrzymowanie kończyliśmy przy ekspozycji kopii Całunu Turyńskiego, słuchając wykładu Przewodnika zarazem Kustosza Ekspozycji.
Dziękujemy Panu Bogu za piękny czas pielgrzymowania, br. Tomaszowi za odprawiane Eucharystie, za głoszone Słowo Boże oraz Przewodnikom, którzy z ogromnym zaangażowaniem przekazywali bogate treści, pracownikom Domu Pielgrzyma „Opoka”. Wszystkim za wszystko niech Dobry Bóg wynagrodzi.
s. Sabina Raczak ofs – zastępca przełożonego FZŚ przy parafii św. Augustyna we Wrocławiu